Muzeum w żwirowni, hotel w kamieniołomie, park rozrywki na terenie kopalni? To wszystko jest możliwe, poprzez odnowienie lokalnego ekosystemu. Negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko widoczne jest gołym okiem, szczególnie jeśli spojrzymy na tereny poprzemysłowe. Rekultywacja tych terenów pozwala ponownie zagospodarować ich przestrzeń, na której często powstają różne obiekty np. rekreacyjne.
Rekultywacja terenów przemysłowych – zalety
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej idą w ślady tych z krajów Europy Zachodniej i zajmują się rekultywacją terenów przemysłowych, tak aby były znowu możliwe do zagospodarowania. Tereny te zazwyczaj charakteryzują się korzystnym ukształtowaniem i unikalnym krajobrazem, dlatego są tak pożądane i chętnie wykorzystywane. Główne zalety rekultywacji to:
- przywrócenie właściwego i „zdrowego” stanu terenów,
- przystosowanie zdegradowanych obszarów do pełnienia funkcji dydaktycznych, rekreacyjnych, gospodarczych, przyrodniczych i kulturowych,
- ochrona elementów środowiska naturalnego,
- przywrócenie cech chemicznych, biologicznych i fizycznych obszarów jak najbardziej zbliżonych do naturalnych,
- pozbycie się skażonych terenów,
- możliwość zainwestowania w opłacalny biznes np. przez otwarcie na zrekultywowanym obszarze parku rozrywki.
Na rynku można znaleźć profesjonalne firmy, które zajmują się rekultywacją terenów poprzemysłowych, kompleksowo badając zdegradowany teren. Po ustaleniu możliwości zagospodarowania planują przebieg prac nad ukształtowaniem terenu, przywróceniem właściwości chemicznych i fizycznych gleby, jak i wprowadzeniem roślinności, która stworzy zdrowy ekosystem i umożliwi rozwój życia na danej powierzchni.
W Polsce jest mnóstwo miejsc poprzemysłowych, których obecne spełniają zupełnie odmienną funkcję np. w województwie opolskim znajduje się Jurapark „Krasiejów”, gdzie odkryto najstarszą na świecie formę dinozaura Solesaurus opolenis. Na polach kopalnianych w Bełchatowie i Szczercowie ma powstać największy zbiornik wodny w Polsce, z plażami i centrum rekreacyjno-sportowym. Jak więc widać, rekultywacja terenów daje mnóstwo możliwości, dlatego z roku na rok jest coraz chętniej wykonywana w Polsce.